İnsan Kaynakları Nedir , Nasıl Olmalı?

İnsan Kaynakları ile ilgili farklı bir açıdan yaklaşmaya çalışacağım bu yazımda. Bu başlık aklıma geldiğinde ilk sual öncelikle ” İnsan Nedir? ” sorusuydu.
Bu konuda internet ortamında birçok adres ve forum sayfası mevcutken ben Türk Dil Kurumu ‘nun web adresinde aldım soluğu. Ve TDK sitesinde düşüncelerime tercüman olan açıklama şu şekilde;

insan
isim Arapça insān
1. isim Toplum hâlinde bir kültür çevresinde yaşayan, düşünme ve konuşma yeteneği olan, evreni bütün olarak kavrayabilen, bulguları sonucunda değiştirebilen ve biçimlendirebilen canlı
2. Âdemoğlu, âdem evladı
O yaşta insan hiç düşünmeden sadece yaşamaya bakar.” – H. Taner
3. sıfat Huy ve ahlak yönünden üstün nitelikli (kimse)

İyi bir İnsan Kaynakları Yöneticisi/Uzmanı/Personeli/vb. olmak için yani bu alana hizmet edilecekse iyi bir şekilde bunu başarmak için en başta insanı tanımak bilmek gerekir.
İnsan Kaynakları amacı herhangi bir iş gücüne gerekli olan çalışan gücünü tedarik etmek ve bu gücün tüm eğitim, işe alım, fesih, bordrolama, vb. işlemlerini gerçekleştirip bu alanda sorumluluk yükünü çekecek birim ve bu birimin çalışanları.
Şimdi “Nedir?” sorusunun cevabına bir virgül koyduktan sonra “Nasıl Olmalıdır?” sorusuna cevap aramaya gerek kalmadan size Safiye Hanım (Safiye Sakallıoğlu / Safiye Kovancı ) ismini zikretmek istiyorum. Bu konuda ki “Nedir ?” sorusundan sonra “Nasıl Olur/Olmalıdır?” sorusunun cevabını kendi tecrübemle size aktarmak istiyorum.
Safiye Hanım ile tanışmamız kısa da olsa profesyonel yani iş konusunda, iş görüşmesi ve oryantasyon ile ilgili oldu. İnsan konuşurken bir kere karşı tarafa samimiyet ve güven hissi vermeli Safiye Hanım gibi. İş konusunun detaylarına girmeden sizinle paylaşacağım Safiye Hanım ile olan tanışmamızı ve bu konudaki memnuniyetimi.
Tatil Bölgesi deyince sizin aklınıza gelen Antalya, Alanya, Muğla, Marmaris, Bodrum, Kuşadası, Aydın, Kıbrıs,vb., Ege yada Akdeniz gelebilir ancak benim aklıma ilk gelen açıkçası gürültü, yoğunluk,insan sirkülasyonu, gece hayatı ve sıcak kelimeleri sıralanıyorken iş başvurularımı da buna göre yapıyordum.
Telefonum çaldı ve Önce Damla hanım ilgili başvuruma istinaden detayları aktardı bana. Sonrasında şartlarda anlaşma sağlandıktan sonra İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürü Safiye hanımla oldu görüşmemiz. Kendisinden birkaç satır yukarıda bahsettim zaten. Safiye hanım Tatil Bölgelerinden birinde önde gelen eğlence merkezinin İnsan kaynakları Müdürü görevini yerine getirmekte.
Bizim tanışmamızda bu alana ait pozisyon açığı ve işin tanımı ile ilgili oldu. Ben ilgili yerde işbaşı yapamadım fesih ettim. Tek sebebi koordinesizlik. Safiye hanım bu süreçte bana anlayışla ve sabırla katlandı. Çünkü haksız da değildim. dedimya koordinesizlik en nefret ettiğim şey iken, bu sebeple işe başlamadan bitirmek beni negatif duygu ve düşünce ile  yüklemediyse ilgili kuruma bu tamamen Safiye hanım sayesindedir. İnanmak önemli ve bu inancı boşa çıkarmamak, Safiye hanımla çalışmak nasip olmadı uzun vadede ancak içimde ukte kaldı desem yeridir. Neyse ki Safiye hanım işini profesyonellik ve Samimiyet arasında mükemmel e yakın şekilde koordine ederek sıkıntıları gidermiş ve bu yazımın olumlu olmasındaki En büyük etken olmuştur.
Teşekkürler Safiye Hanım İnsan Kaynakları Müdürü Nasıl Olur/Olmalıdır? sorusuna cevap olduğunuz için.
Esen kalın..
Safiye Hanım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir