1 Nisan

1 Nisan Nedir

1 Nisan gelmeden bu tarihin önemi ve bununla ilgili bilgi verme bâbında biraz enteresan durum yaşasanızda bu yazımda olan bilgilendirmeyi okurken sabırlı ve objektif olun lütfen.

Bu tarihte neden eşek şakaları yapılır ve neden bu gün için “şaka günü” yakıştırması yapılır?

IMG_20160328_223108

Açıklıyayım;

15. yüzyılın sonlarında, Haçlı ordusu İspanya daki Endülüs  Müslümanlarının son kalesini kuşatır. Uzun süren bir kuşatma olmasına rağmen, kış aylarının da etkisiyle, kale korunabilmektedir. Durumun zorluğunu anlayan Haçlı ordusunun komutanı değişik taktikler düşünmektedir.

En sonunda 31 Mart gecesi kalenin önüne giderek bir elinde Kur an bir elinde İncil;  Şu iki kitap üzerine yemin ederim ki, teslim olursanız bu akşam size bir şey yapmayacağım der. Gerekli görüşmelerden sonra canlarının kurtarılması karşılığında Müslümanlar kaleyi teslim ederler.

Ertesi sabah, yani 1 Nisan sabahı, Haçlı ordusu komutanı bütün Müslümanların öldürülmesi için emir verir.

Bunun üzerine Müslümanlar Yemin etmiştiniz, bize söz vermiştiniz… dediklerinde Haçlı ordusu komutanı Benim sözüm size dün akşam içindi, bugün için size bir sözüm yoktur diye cevap verir ve BÜTÜN MÜSLÜMANLAR ORADA ŞEHİT EDİLİR.

İşte o gün bugündür 1 Nisan Hristiyanlar arasında Hile Günü olarak kutlanmaktadır.

Maalesef halkımız arasında da yaygınlaşmış, yüzlerce, binlerce Müslümanın katliam günü olan 1 Nisan lar, bir şaka günü olarak kutlanmaktadır.

Müslümanların bilerek ve kasten katledildiği bir dünyada yaşıyoruz. Bu sebeple 1 Nisan saçmalığına ortak olmayalım.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir